Tiešā sēja

 

Bezaršanas metode jeb tiešā sēja ir veids, kā tiek audzēta raža, neskarot un nekustinot augsni. Tādā veidā augsnes virskārta paliek neskarta, dabiskā veidā uzlabojas augsnes auglība, struktūra un noturība pret slimībām. Bezaršanas metode arī samazina augsnes izdalītā CO2 apjomu un augsne var kļūt par oglekļa krātuvi. Lai arī Latvijā jau ir lauksaimnieki, kas strādā ar bezaršanas metodi, projekts palīdzēs izvērtēt tās efektivitāti un izplatīt to vēl plašākā lauksaimnieku lokā.

Jānis Kažotnieks, LLKC eksperts saka: “Bezaršanas pieeja nav nekas jauns – tieši tā cilvēki audzēja pārtiku pirms aršanas uzplaukšanas, taču šobrīd tā iezīmējas kā pieeja, kas dod izredzes lauksaimniecībai nākotnē. Tā ir iespēja saglabāt vērtīgu, veselīgu un auglīgu augsni, samazināt resursu patēriņu lauksaimniecībā, iegūt labu ražu un tajā pašā laikā saudzēt klimatu.”

Raksts par tiešo sēju Latvijas Avīzē. Komentāru sniedz arī projekta LIFE CRAFT eksperts no Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Jānis Kažotnieks.

 

Saimniecības